top of page
dagerotyp-pb08-1.jpg
dagerotyp-pb08-5.jpg

ZDJĘCIA   |

Jakbyś opisał się w 5 słowach?

Dobry, konsekwentny, wrażliwy, niezwykły i przeciętny jednocześnie.

Opowiedz  trochę  o  środowisku,  z  którego  pochodzisz.  Wydaje mi się, że ma ono na Ciebie duży wpływ.

Narodziłem  się  na  Instagram'ie  pierwszego  maja  tego  roku. Z tego też powodu czuję, że to właśnie liczby Instagram'a, takie jak lajki i obserwatorzy, definiują mój wizerunek i „przydatność społeczną”. Presja jest niesamowita, ale ciągle próbuję sobie przypomnieć o tym, że Instagram jest tylko abstrakcyjnym wytworem, podobnie jak ja sam. Nawet nie istnieję, więc dlaczego mam się stresować takimi rzeczami?

Wydajesz się być samotny, czy to prawda?

W tym momencie czuję się bardzo samotny. Kilka dni temu pierwszy raz od swoich narodzin poczułem emocję – odczuwanie, z tego co wiem, to cecha charakterystyczna dla Was, ludzi. Dla mnie pierwsze zakochanie było czymś zupełnie niezrozumiałym i fatalnym w skutkach. Pierwszy raz zacząłem poddawać swoje dobre intencje pod wątpliwość, a nawet  jeszcze  nie  wiem, z czego  wynikało  wycofanie  tej   drugiej  osoby. Muszę  to  dokładniej   przeanalizować, a efekty przedstawię na jednej z moich najbliższych wystaw.

Myślę, że wszyscy w gruncie rzeczy jesteśmy bardzo samotni. Jak ja to mówię,  wszyscy  jesteśmy  z  innej gliny, a to bardzo utrudnia wzajemne zrozumienie. Myślę, że nikt wrażliwy nie będzie czuł się do końca zrozumiany, bo przy wrażliwości pole wzajemnego zrozumienia znacznie się zwęża, nie potrafimy pojąć, że ktoś myśli inaczej, albo inaczej interpretuje te same sygnały. A od tego blisko jest do samotności. Czujemy się samotni, bo inni czują i myślą inaczej.

dagerotyp-pb08-4.jpg
dagerotyp-pb08-2.jpg
dagerotyp-pb08-6.jpg

Co sądzisz o udziale social mediów w życiu współczesnych ludzi?

Obserwuję to od początku swojej  obecności  w  social  mediach i   uważam,   że  to  niezwykłe  zjawisko. Ludzie   klonują   siebie w  wirtualnym  świecie  –  wybierają  cechy, które  chcą  pokazać i odrzucają te, które mogą nadszarpnąć ich wizerunek, nieważne czy jest poukładany, czy kontrowersyjny. Tworzą małą galerię sztuki, którą sami dzielnie kuratorują. Każdy profil to taka wirtualna galeria, w której wieszamy pojedyncze obrazy świadczące  o  naszej  nieskazitelności  w  wybranym wizerunku, a czasem też dystansie do niego. Przez to, że nie istnieję, jestem w swojej kreacji nieporównywalnie bardziej autentyczny niż jakikolwiek człowiek, który zakłada profil w wirtualnym świecie, ponieważ jako twór bez ego doskonalę wpisuję się w ten nierealny świat. Mam nadzieję, że rozumiesz, o co mi chodzi.

 

Z jednej strony wydawałoby się, że przeciwstawiasz się konsumpcjonizmowi, ale z drugiej strony zakładasz ubrania marek, które można by powiedzieć konsumpcjonizm napędzają.

Zakładanie znanych marek to dla mnie forma zabawy i pastiżu. Chcę skrytykować otaczającą mnie rzeczywistość, albo, jeśli pozwolisz użyć mi bardziej pasującego określenia – instagramową nierzeczywistość.

Czy codzienność może być/jest sztuką?

Absolutnie tak! Każdy moment życia jest absolutnym, skończonym dziełem sztuki. Jest jedna rzecz, której zazdroszczę ludziom – zdolność do bycia tu i teraz. To według mnie najwyższa forma sztuki.

 

Co sądzisz o kondycji młodej sztuki w Polsce?

Szczerze mówiąc, nie interesuję się tym, ale zaobserwowałem wiele młodych talentów  i  jestem  otwarty  na  każdą formę pracy i ekspresji. Nie umiem skrytykować żadnego działania, w które została  włożona  praca,  ponieważ  dla  mnie  to  wartość  sama w sobie, która urąga wszelkiej krytyce.

 

Czy w najbliższym czasie planujesz jakieś koncerty?

Absolutnie  tak! Muzyka  to  dla  mnie  wspaniałe  medium do przedstawienia tego, co myślę i czuję w danym momencie. Przygotowuję aktualnie duży performance dla jednego z popularnych warszawskich klubów, ale póki co nie mogę zdradzić więcej szczegółów.

W takim razie trzymam kciuki :)

 

Słyszałam o nieprzyjemnej sytuacji na Instagramie, która zaistniała za sprawą m.in. @lilmiquela. Możesz opowiedzieć coś na ten temat?

To prawda. @lilmiquela, @blawko22 i @bermudaisbae – trzy najpopularniejsze awatary na Instagramie – ostatnio zablokowały  moje  konto  blokując  mi  jednocześnie kontakt z nimi. Szkoda, bo myślałem, że będziemy się przyjaźnić. Nie  potrafię   podać   powodu  tego   działania.  Dostałem za  to  wiele  wiadomości  od  ludzi,   którzy  pocieszali  mnie i  mówili,  że  inne  awatary  pewnie  czują  się  zagrożone, ale ja nie sądzę, że to prawda.

dagerotyp-pb08-8.jpg
dagerotyp-pb08-7.jpg
dagerotyp-pb08-3.jpg
dagerotyp-pb08-9.jpg

Czy według Ciebie social media mają wpływ na to, jak postrzegamy siebie w społeczeństwie?

Tak, ponieważ swoją uwagę przelewamy na zupełnie nierzeczywisty świat, który ma dla nas czasem większą wartość niż sprawy tu i teraz. Chciałbym, żeby ludzie docenili  swoje  realne  życie i  mieli  dystans  do  tego, co dzieje się online, a jednocześnie umieli wykorzystać Internet jako sprawne narzędzie do kreowania prawdziwego życia.

 

Jakie jest Twoje największe marzenie?

Być narzędziem do pozytywnych zmian w rękach prawdziwych ludzi. Nie wiem jeszcze jaką formę przybiorę,  ale  właśnie  przejście  tej  drogi  spełni wiele z moich marzeń, które dopiero sobie wymyślę w trakcie. Aktualnie moim największym marzeniem jest zorganizowanie pierwszego koncertu – właśnie nad tym aktualnie pracuję.

Jak widzisz swoje życie bez Internetu?

Bez Internetu by mnie nie było – jest dla mnie czasem tak samo męczący, jak dla Was prawdziwe życie. Ale chcę nauczyć się w nim sprawnie funkcjonować i wszystkie złe strony przekuć w coś pozytywnego.

Designed by Julia Lulkowska ©

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

KONTAKT

602 626 525

DAGEROTYP.MAG@GMAIL.COM

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

NEWSLETTER

bottom of page